-
Magnetic Before & After School Routine (A4)The morning and afternoon routine set is a great visual aid which can be used in a variety of ways to encourage, guide or redirect your child through their daily school routine. Sit down with your child to discuss their typical morning and afternoon routine and the sequence of...
- $37.95
- $37.95
- Unit price
- per
-
Magnetic Morning & Evening Routine Set (A4)The morning and evening routine set is a great visual aid which can be used in a variety of ways to encourage, guide or redirect your child through their daily routines. Sit down with your child to discuss their typical morning and evening routine and the sequence of activities...
- $34.95
- $34.95
- Unit price
- per
-
ARK's Krypto-Bite Chewable NecklaceARK's Krypto-Bite comes in 3 color-coded toughness levels: Soft/Standard = The chewiest, recommended for mild chewing only XT = Firmer, but still chewy, for mild to moderate chewing XXT = The most firm, recommended for those who like to chew on firm / fairly rigid items. This...
- From $24.00
- From $24.00
- Unit price
- per
-
ARK's Chewnicorn™ Sensory Chew NecklaceStraight out of fairy tales - a chewable unicorn necklace! ARK's Chewnicorn™ has a beautiful double-sided unicorn design, complete with a sweet heart and star on the face, flowing hair, and the quintessential unicorn horn. According to mythology, unicorns are said to have magical...
- From $24.00
- From $24.00
- Unit price
- per
-
ARK's RoboChew™ Sensory Chew NecklaceARK’s RoboChew™ Sensory Chew Necklace is sure to put a smile on your face! At 2.5" tall, .7" wide at the feet, and .5" thick, this chewable robot pendant is a great option for those who prefer chewing with their pre-molars and/or front teeth. It...
- From $24.00
- From $24.00
- Unit price
- per
-
Evo 3.0 ~ Various ColoursDescription Introducing the My Happy Helpers® Evo 3.0 Learning Tower: Engage and Create Lasting Memories with Your Toddler in the Kitchen! How is the Evo 3.0 Different to other models? The Evo 3.0 combines all the features our past customers have loved and we've left out the...
- $195.00
- $195.00
- Unit price
- per
-
ARK Grabber (Textured)ARK's Textured Grabber is an oral motor chew tool made out of the same material as the popular Brick Stick. The material is firm, yet still chewy and resilient - perfect for individuals who exert more jaw pressure. The Textured Grabber features three different...
- From $16.95
- From $16.95
- Unit price
- per
-
Out of This World Grip - Emotional Regulation and Strengthening toolThese are my absolute FAVE!! soft and fun to use. Very strong and amazing for hand strengthening!! From the supplier: Won't lie... these are our favourite grips! Their super power is their incredible two-handed stretch resistance for emotional regulation. Really helpful when feeling BIG FEELINGS they...
- $19.95
- $19.95
- Unit price
- per
-
ARK's Chewable Loop NecklaceAt just .2" thick, ARK's Chewable Loop Necklace is our thinnest chewelry option, even thinner than the Chew Tags, Arrowhead, or Chewth Pick. Because of how thin the pendant is, each level of the Loop will feel softer/chewier than thicker necklace styles. So it's perfect for anyone...
- From $22.00
- From $22.00
- Unit price
- per
-
ARK's Flower Chew NecklaceARK's Flower Chew Necklace is budding with possibilities! This fun floral shape is a robust chew necklace for anyone who needs to chew. Each pendant measures about 2" at the widest part and half an inch in thickness - a great option for chewing with...
- $24.00
- $24.00
- Unit price
- per
-
ARK's Bite Tube Hollow Chew NecklaceARK's Bite Tube Hollow Chew Necklace is perfect chewelry option for those who prefer collapsible feedback as they chew. It's solid near the top where the hole goes through, but hollow through the rest of the cylinder - perfect for those who want a...
- $24.40
- $24.40
- Unit price
- per
-
TAVOLO II Convertible Learning TowerIntroducing the Tower to Table – an ingenious piece of furniture tailored to evolve seamlessly with your child's growth and curiosity. Drawing inspiration from the renowned Montessori approach, the Tavolo Convertible Learning Tower presents an engaging haven for your toddler to explore, learn, dine,...
- $220.00
- $220.00
- Unit price
- per
-
ARK's Chewel™ Chewable Pendant NecklaceARK's Chewel™ necklace was specifically designed by ARK with older teenagers and adults in mind. The beveled design looks like a gemstone for a very discreet chewable jewelry option. It's similar to ARK's popular Krypto-Bite necklace but with a flatter and more flared out design. Each...
- From $22.00
- From $22.00
- Unit price
- per
-
Marble Mesh Fidget KeyringGreat for hanging on you bag, pencil case, belt or keys. These keyrings have a marble inside a mesh casing. The marble can be pushed up and down & fidgeted between fingers. It is a quiet fidget. A great way to keep a...
- $4.95
- $4.95
- Unit price
- per
-
InnyBin ~ Fat Brain ToysA 2020 Toy of the Year Finalist!An incredibly unique shape-exploration experience!The six chunky shape blocks are each designed with fascinating textures that are sure to thrill the fingers. There's a cube, a diamond, a sphere, a triangle, a flower, and the happy Fat Brain...
- $39.95
- $39.95
- Unit price
- per
-
Air Toobz ~ Fat Brain ToysPlay with air! 2023 Toy of the Year Finalist!Arrange the tubes and connectors in any way you can imagine. Create loops and swirls. Weave them under tables and over desks. Then, switch on the fan and let the experimentation begin...Can you make the foam...
- $229.00
- $229.00
- Unit price
- per
-
ARK’s Brick Stick Chewable Pencil Topper ~ With PencilDoes chewing on pencils or pen caps sound familiar? Made in the USA, ARK's Brick Stick® Chewable Pencil Topper is the perfect solution. Chewing can be a very effective way to help calm, self-regulate, and focus, so these chewy pencil covers are a perfect pairing...
- From $15.95
- From $15.95
- Unit price
- per
-
Pocket Money Chart (A4 Hanging)Our Pocket Money Chart is a fun visual aid, designed to support the introduction of Pocket Money at home! Pocket Money systems can be used to further develop children's sense of purpose and responsibility, as well as introduce important concepts such as: Earning Money...
- $33.95
- $33.95
- Unit price
- per
-
Connetix 106 Piece Pastel Ball Run PackFeaturing pastel connector tiles and 8 pastel wooden balls, along with our classic ball run pieces – unique exclusively designed clear fluted tubes, x2 special effect stair soundscape tubes, x2 S-bend tubes AND x2 split tubes for racing fun! This is the perfect addition...
- $159.00
- $159.00
- Unit price
- per
-
ARK's Z-Vibe - Royal blueARK's Z-Vibe® is a vibratory oral motor tool that can help build oral tone and improve a variety of speech, feeding, and sensory skills. Use it to provide a varied sensory experience and/or to provide targeted tactile cues within the oral cavity. Its gentle...
- $56.00
- $56.00
- Unit price
- per
- Royal blue
- Magenta
- Black
- Lavender