-
The Original JellyFish Sensory Lamp - 36cmWE THANK YOU SO MUCH FOR YOUR LOVE OF THIS PRODUCT! We love stocking THE ORIGINAL Jellyfish lamp. The quality is second to none and is the most soothing tool to help with regulation. Introducing the Jellyfish Lamp - a mesmerising and tranquil sensory...
- $179.95
- $179.95
- Unit price
- per
-
Numberblocks MathLink® Cubes 1–10 Activity Set. ~ 100 BlocksNumberblocks MathLink® Cubes 1–10 Activity Set. Friendly Numberblocks from the hit TV series bring math learning to life. Children see how numbers really work as they build their own Numberblocks from One to Ten and master new key early learning math skills through hands-on...
- $59.95
- $59.95
- Unit price
- per
-
Sometimes I Feel....Book SeriesRecognising, understanding and acknowledging 'feelings' is an important life skill. Feelings like butterflies in your stomach, the anxiety of going to big school, or joining a sporting team for the first time can be challenging! Knowing how you feel helps children to empathise, communicate...
- From $9.95
- From $9.95
- Unit price
- per
-
Therapy Peanut BallThe Peanut Ball can help to build all types of strength, flexibility and balance. The peanut shape means this ball can only move in two directions on the one plane, such as forward and backward but not side to side. This provides greater stability...
- $39.95
$44.95- $39.95
- Unit price
- per
-
Numberblocks 1-10 Reusable ClingsMy kids newest favourite toy in the house! Absolutely amazing quality and come with much more then I expected! Add number magic to your space by creating your own Numberblocks characters 1-10. The clings are easy to apply, clean, and reuse. Numberblocks are the...
- $74.95
- $74.95
- Unit price
- per
-
Evo 3.0 ~ Various ColoursDescription Introducing the My Happy Helpers® Evo 3.0 Learning Tower: Engage and Create Lasting Memories with Your Toddler in the Kitchen! How is the Evo 3.0 Different to other models? The Evo 3.0 combines all the features our past customers have loved and we've left out the...
- $195.00
- $195.00
- Unit price
- per
-
Sight Words Swat!™ A Sight Words GameWith 5 levels of play, this game is for everyone! After one of the 220 Dolch sight words is called out, use your swatter to swat the word on the matching fly. Collect the most flies and win! For 1-4 players. Swatters measure 23cm...
- $34.95
- $34.95
- Unit price
- per
-
Felt Balance Board-various colours - PistachioFelt Backed Balance Board Our beautiful Felt and Wood Balance Board is made from sustainably sourced beechwood and has been safety tested to ensure it complies with current Australian Safety Standards. Our balance boards will help to get your little ones moving again. Designed...
- $185.00
- $185.00
- Unit price
- per
- Blue Felt
- Pistachio
- Denim
- Fairy Floss
-
Whirly SquigzSend your little explorer twirling and whirling into a delightful sensory adventure!Stick them to any smooth, flat, non-porous surface - like a bathtub wall, a tabletop, or a window - give them a spin, and... WHOOSH! - Around and around they go, faster than...
- $39.95
- $39.95
- Unit price
- per
-
Chemistry Lab | LuminescentThis kit contains everything you need to complete 5 unique experiments. Make a glow stick, create chalk that you can see in the dark, and glowing snow you can build figures with or grow plants in! Learn all about photoluminescence and how things glow.
- $20.00
$29.95- $20.00
- Unit price
- per
-
Transparent Letters 26 Piece SetThese plastic, uppercase letters of the alphabet are ideal for developing letter recognition and for learning the order of the alphabet. They would be perfect to use with light boxes on page 279. Measuring 5cm high,there are 26 pieces in the set.
- $22.95
- $22.95
- Unit price
- per
-
Smart Brain | 4 x 4 | Snake Cube PuzzleCan you solve the cube? This classic logic puzzle will keep you intrigued for hours.
- $6.00
$9.95- $6.00
- Unit price
- per
-
Petri Kit | Revolting Science | Grow and Learn About BacteriaDiscover and grow the yucky bacteria that lurks in our lives. Find what is living in your mouth, grow bugs from your kitchen, is the 20-second rule real? Gross out your family and friends while learning about conducting scientific experiments and observation. Random colour...
- $7.00
$9.95- $7.00
- Unit price
- per
-
Super Sorting PieFruity pie teaches early number skills and attributes (color and fruit shapes). Place the sorting cards into the bottom of the pan to provide visual cues that support student success. Top crust becomes a bowl to conveniently hold counters. Jumbo tweezers reinforce fine motor...
- $69.95
- $69.95
- Unit price
- per
-
Things That Go Playdough StampsThese beautiful dough stamps well-sanded and finished. The toppers are laser-cut birch ply. Each set is unique, due to the varieties of timber used. Accessories and playdough are for display purposes only and are not included.. Features These beautiful dough stamps are the perfect...
- $3.50
$4.95- $3.50
- Unit price
- per
-
Dolphin Hourglass Timer - 18cm - BlueThe Hourglass Oil Timer contains two dolphins at either end of the tubes. As the oil drips through, one dolphin rises and the other falls. The timer lasts approx. 5 minutes. It is approx. 18cm tall. Available in Pink or Blue Warning: These products...
- $11.00
$16.95- $11.00
- Unit price
- per
- Blue
- Pink
-
Three Kingdoms | Sliding Puzzle GameThe Three Kingdoms is a classic Chinese sliding block puzzle game where you help the legendary comander Cao Cao escape past the other armies troops in 81 moves.
- $5.00
$8.95- $5.00
- Unit price
- per
-
Transparent Numbers 10 Piece SetThese plastic numbers are ideal for number recognition, counting and sequencing. Made from quality transparent plastic. They would be perfect to use with light boxes on page 279. Measuring 5cm high, thereare 10 pieces in the set.
- $9.95
- $9.95
- Unit price
- per
-
Space Theme Playdough StampsThese beautiful dough stamps are the perfect size for little hands. Chunky and easy to hold, they are also sealed for protection from stains. The top stamp is laser-cut birch ply and each stamp is beautifully unique, due to the varieties of timber used....
- $3.50
$4.95- $3.50
- Unit price
- per
-
Smart Snacks® Alpha Pops™Skills reinforced: Matching upper- and lowercase lettersPop together these fun popsicles to match uppercase and lowercase letters. Also great for fine motor skills and imaginative play!13 each of upper and lowercase letters, double-sided to include all 26 letters.
- $54.95
- $54.95
- Unit price
- per