-
SQUIGZ TOOBZWobbly wonders await! These unique Toobz wildly bend, twist, and loop every which way to inspire hours of creative play. Build them tall. Bend them cleverly. Make your structures more wobbly than ever. - The possibilities are endless! And all the while - It's...
- $39.95
- $39.95
- Unit price
- per
-
Transparent Numbers 10 Piece SetThese plastic numbers are ideal for number recognition, counting and sequencing. Made from quality transparent plastic. They would be perfect to use with light boxes on page 279. Measuring 5cm high, thereare 10 pieces in the set.
- $9.95
- $9.95
- Unit price
- per
-
Transparent Letters 26 Piece SetThese plastic, uppercase letters of the alphabet are ideal for developing letter recognition and for learning the order of the alphabet. They would be perfect to use with light boxes on page 279. Measuring 5cm high,there are 26 pieces in the set.
- $22.95
- $22.95
- Unit price
- per
-
Bulb Pipettes Pkt of 6 ~ ClearThe use of a pipette is an ideal exercise to build fine motor skills (needed for cutting and writing). Develops hand-eye coordination and cognitive development. The child's grip on the bulb of the pipette trains them in using the three fingers grip that is...
- $19.95
- $19.95
- Unit price
- per
-
Whirly SquigzSend your little explorer twirling and whirling into a delightful sensory adventure!Stick them to any smooth, flat, non-porous surface - like a bathtub wall, a tabletop, or a window - give them a spin, and... WHOOSH! - Around and around they go, faster than...
- $39.95
- $39.95
- Unit price
- per
-
InnyBin ~ Fat Brain ToysA 2020 Toy of the Year Finalist!An incredibly unique shape-exploration experience!The six chunky shape blocks are each designed with fascinating textures that are sure to thrill the fingers. There's a cube, a diamond, a sphere, a triangle, a flower, and the happy Fat Brain...
- $39.95
- $39.95
- Unit price
- per
-
Squigz 2.0 ~ 36pcSuction Construction takes on a whole new dimension!They're just like the original Squigz: Push them together to build wiggly, wobbly creations and then pull them apart to hear them POP.But now, it's not just the limbs that connect - their newly designed centres connect,...
- $64.95
- $64.95
- Unit price
- per
-
Things That Go Playdough StampsThese beautiful dough stamps well-sanded and finished. The toppers are laser-cut birch ply. Each set is unique, due to the varieties of timber used. Accessories and playdough are for display purposes only and are not included.. Features These beautiful dough stamps are the perfect...
- $3.50
$4.95- $3.50
- Unit price
- per
-
In the Garden Wooden Playdough Stamps ~ SinglesBEAUTIFUL WOODEN PLAYDOUGH STAMPS These beautiful dough stamps are the perfect size for little hands. Chunky and easy to hold, they are also sealed for protection from stains. The top stamp is laser-cut birch ply and each stamp is beautifully unique, due to the...
- $3.50
$4.95- $3.50
- Unit price
- per
-
Space Theme Playdough StampsThese beautiful dough stamps are the perfect size for little hands. Chunky and easy to hold, they are also sealed for protection from stains. The top stamp is laser-cut birch ply and each stamp is beautifully unique, due to the varieties of timber used....
- $3.50
$4.95- $3.50
- Unit price
- per
-
Let It Snow (makes 4 litres of snow!)Our instant snow has to be seen to be believed!! 1 packet of snow makes 5 litres of realistic, cool snow. Just add water and watch the snow grow before your eyes! You will love the feel and touch and the possibilities are endless -...
- $15.00
$21.95- $15.00
- Unit price
- per
-
Connetix 106 Piece Pastel Ball Run PackFeaturing pastel connector tiles and 8 pastel wooden balls, along with our classic ball run pieces – unique exclusively designed clear fluted tubes, x2 special effect stair soundscape tubes, x2 S-bend tubes AND x2 split tubes for racing fun! This is the perfect addition...
- $159.00
- $159.00
- Unit price
- per
-
Magic Pets ~ Butterflies, Dinosaurs, Sea CreaturesOur Magic Pets are one of our most popular products! They make perfect "pets" for the kids - just put them into a container and add water and they will grow a little bigger every day until they reach their maximum size. The kids...
- $5.00
$7.95- $5.00
- Unit price
- per
-
Dolphin Hourglass Timer - 18cm - BlueThe Hourglass Oil Timer contains two dolphins at either end of the tubes. As the oil drips through, one dolphin rises and the other falls. The timer lasts approx. 5 minutes. It is approx. 18cm tall. Available in Pink or Blue Warning: These products...
- $11.00
$16.95- $11.00
- Unit price
- per
- Blue
- Pink
-
30 Piece Geometry PackFeaturing hexagons and triangles in every colour, this pack will encourage learners to explore aspects of geometry such as shape, lines, angles, dimensions (length, width, radius), fractions, 2D and 3D shapes, plus magnetism all through PLAY. Add our rainbow hexagons and triangles to your...
- $70.00
- $70.00
- Unit price
- per
-
Three Kingdoms | Sliding Puzzle GameThe Three Kingdoms is a classic Chinese sliding block puzzle game where you help the legendary comander Cao Cao escape past the other armies troops in 81 moves.
- $5.00
$8.95- $5.00
- Unit price
- per
-
Smart Brain | 4 x 4 | Snake Cube PuzzleCan you solve the cube? This classic logic puzzle will keep you intrigued for hours.
- $7.50
$9.95- $7.50
- Unit price
- per
-
Floor Puzzle | Jago Submarine | Glow In The DarkUniquely shaped jumbo floor puzzle that comes with play shapes and wall poster. Glows in the dark. 36pcs, ages 4+
- $15.00
$24.95- $15.00
- Unit price
- per
-
Petri Kit | Super ScienceDoes your child love doing experiments and making things? Then this kit is the perfect combo that will keep them entertained for hours! There are 2 assorted variations, each with 2 classic experiments. Magic Sand & Slippery Slime: Experiment with magical sand that stays...
- $8.95
- $8.95
- Unit price
- per
-
Test Tube | Viscoelastic SlimeHeebie Jeebies presents the Slime Test Tube Lab! Just add water, and mix to make your own coloured slime! It's that easy. Add 220ml of water to the slime powder, and the polymers in the powder will start to link together. When enough of...
- $8.95
- $8.95
- Unit price
- per